Biblioteka Przedszkolaka_warsztaty

Biblioteka Przedszkolaka to kampania społeczna adresowana do placówek oświatowych (przedszkoli i szkół podstawowych).

Głównym celem kampanii jest zakładanie minibibliotek w przedszkolach oraz dostarczanie książek młodym czytelnikom. Inicjatywa łączy się z warsztatami plastycznymi, a także czytaniem generacyjnym z udziałem babć i dziadków. W latach 2018-2020 kampania objęła 300 placówek w całej Polsce. 

W ramach projektu placówki oświatowe otrzymują kuferek, w którym znajduje się zestaw 10 książek. Lista książek obejmuje nowości wydawnicze oraz klasykę w atrakcyjnych wizualnie wydaniach. Aby czytanie stawało się rzeczywiście atrakcyjnym i angażującym zajęciem, poza książkami w kuferku znajduje się 25 kompletów kart pracy w formacie A3 wraz z teczkami do ich przechowania, pacynki babci i dziadka, papierowe okulary do słuchania, informator dla nauczycieli, dyplomy oraz naklejka na drzwi dla przedszkola. 

Realizacja projektu zaczyna się od organizacji warsztatów inauguracyjnych w przedszkolu, czyli spotkania z autorem, ilustratorem lub animatorem. W czasie spotkania odbywa się warsztat typograficzny i wspólne czytanie z seniorem. Animator realizuje również kartę pracy do jednej z dziesięciu książek z kuferka. Po spotkaniu inauguracyjnym nauczyciele samodzielnie kontynuują projekt na przełomie najbliższych 3 miesięcy. W tym czasie nauczyciele organizują 9 spotkań czytankowych wokół pozostałych książek, zapraszają babcie i dziadków przedszkolaków. Na każdym spotkaniu dzieci wypełniają karty pracy, które pobudzają wyobraźnię i nakłaniają do działań twórczych. 

Celem kampanii jest zaopatrzenie przedszkoli w wartościowe, współczesne książki dla dzieci, stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów. Projekt skierowany jest do najstarszej grupy przedszkolnej. Udział w nim jest bezpłatny. 

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów. Kampania Biblioteka Przedszkolaka wpisuje się w misję Fundacji, czyli działania na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dodatkowo Fundacja prowadzi szereg działań edukacyjnych, które mają na celu budowanie postawy świadomych, ciekawych świata odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Województwa Zachodniopomorskiego, Województwa Podlaskiego, Województwa Podkarpackiego, Województwa Zachodniopomorskiego, Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Krakowskiego.