Warsztaty typograficzne

Biblioteka Przedszkolaka to kampania, której celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych u dzieci przedszkolnych, pogłębienie kompetencji metodycznych pedagogów, stworzenie infrastruktury czytelniczej (biblioteczki w każdym z przedszkoli) oraz partycypacyjne działania międzypokoleniowe, polegające na zaangażowaniu do regularnej współpracy babcie i dziadków. 

Celem kampanii jest trwała zmiana systemowa – polegająca na dostarczaniu do przedszkoli wartościowych, ciekawie ilustrowanych książek dla dzieci. W jej ramach nasze przedszkolaki otrzymały kufer (minibibliotekę na kółkach), w którym znajduje się 10 książek. Ale książki to nie wszystko, w kuferku znalazły się również pacynki babci i dziadka, literkowe okulary do słuchania oraz co najważniejsze – materiały warsztatowe: teczki i karty pracy. 

Wokół każdej z książek z kuferka odbędą się warsztaty czytelnicze. Tym samym w naszej placówce zorganizujemy aż 10 spotkań warsztatowo-czytelniczych. 

Zestaw książek, które włączone są do projektu to przegląd różnych gatunków. Nasza przedszkolna biblioteczka wzbogaciła się o: 

Trzy tomy poezji polskiej: 

  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb: Julian Tuwim, il. Bohdan Butenko, wyd. Dwie Siostry;
  • Wierszyki domowe: Michał Rusinek, il. Joanna Rusinek, wyd. Znak;
  • Wierszownik z podróży dookoła świata: Łukasz Dębski, il. Anna Kaszuba Dębska, Fundacja Burza Mózgów.

Współczesną prozę polską: 

  • Gębolud: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Agnieszka Żelewska, wyd. Bajka;
  • Pan Kuleczka: Wojciech Widłak, il. Elżbieta Wasiuczyńska, wyd. Media Rodzina;
  • A niech to gęś kopnie: Marta Guśniowska, il. Robert Romanowicz, wyd. Tashka;
  • Dżok. Legenda o psiej wierności: Barbara Gawryluk, il. Iwona Cała, wyd. Literatura.

Wprowadzenie do świata non-fiction:

  • Podwodny świat. Opowieść o Jacques’a Cousteau: Jennifer Berne, il. Eric Puybaret, wyd. Tekturka.

Klasykę światową dla najmłodszych: 

  • Opowieści z Doliny Muminków. Na podstawie opowiadań Tove Jansson: Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund, wyd. HarperCollins Polska (HarperKids);
  • Gruffalo: Julia Donaldson, il. Axel Scheffler, wyd. Tekturka.

W roku 2021 w kampanię zaangażowanych zostanie niemal 100 placowe z sześciu województw. Tym samym dołączą one do pozostałych 300 przedszkoli i szkół, które wzięły udział w kampanii Biblioteka Przedszkolaka.

Biblioteka Przedszkolaka_warsztaty

Biblioteka Przedszkolaka to kampania społeczna adresowana do placówek oświatowych (przedszkoli i szkół podstawowych).

Głównym celem kampanii jest zakładanie minibibliotek w przedszkolach oraz dostarczanie książek młodym czytelnikom. Inicjatywa łączy się z warsztatami plastycznymi, a także czytaniem generacyjnym z udziałem babć i dziadków. W latach 2018-2020 kampania objęła 300 placówek w całej Polsce.

W ramach projektu placówki oświatowe otrzymują kuferek, w którym znajduje się zestaw 10 książek. Lista książek obejmuje nowości wydawnicze oraz klasykę w atrakcyjnych wizualnie wydaniach. Aby czytanie stawało się rzeczywiście atrakcyjnym i angażującym zajęciem, poza książkami w kuferku znajduje się 25 kompletów kart pracy w formacie A3 wraz z teczkami do ich przechowania, pacynki babci i dziadka, papierowe okulary do słuchania, informator dla nauczycieli, dyplomy oraz naklejka na drzwi dla przedszkola.

Realizacja projektu zaczyna się od organizacji warsztatów inauguracyjnych w przedszkolu, czyli spotkania z autorem, ilustratorem lub animatorem. W czasie spotkania odbywa się warsztat typograficzny i wspólne czytanie z seniorem. Animator realizuje również kartę pracy do jednej z dziesięciu książek z kuferka. Po spotkaniu inauguracyjnym nauczyciele samodzielnie kontynuują projekt na przełomie najbliższych 3 miesięcy. W tym czasie nauczyciele organizują 9 spotkań czytankowych wokół pozostałych książek, zapraszają babcie i dziadków przedszkolaków. Na każdym spotkaniu dzieci wypełniają karty pracy, które pobudzają wyobraźnię i nakłaniają do działań twórczych.

Celem kampanii jest zaopatrzenie przedszkoli w wartościowe, współczesne książki dla dzieci, stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów. Projekt skierowany jest do najstarszej grupy przedszkolnej. Udział w nim jest bezpłatny.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów. Kampania Biblioteka Przedszkolaka wpisuje się w misję Fundacji, czyli działania na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dodatkowo Fundacja prowadzi szereg działań edukacyjnych, które mają na celu budowanie postawy świadomych, ciekawych świata odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Województwa Zachodniopomorskiego, Województwa Podlaskiego, Województwa Podkarpackiego, Województwa Zachodniopomorskiego, Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Krakowskiego.