Za nami trzecia edycja kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka. Pełne książek kufry trafiły do 300 placówek przedszkolnych z całej Polski, dzięki czemu 7 500 dzieci regularnie czytało i rozmawiało o książkach.

W tym roku do udziału w projekcie zapraszaliśmy pracówki działające na terenie: Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Województwa Opolskiego, Województwa Pomorskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Miasta Kraków.

W ramach kampanii każde przedszkole otrzymuje kufer z dziesięcioma książkami dla dzieci, zestaw kart pracy opracowany do książek, specjalne teczki do przechowywania kart pracy, typograficzne okularki oraz pacynki babci
i dziadka, które mają urozmaicić warsztaty czytelnicze. Cały ten pakiet materiałów edukacyjnych jest bezpłatny.

W edycji 2020 do bibliotecznego kufra trafiły książki:

Poezja dla najmłodszych:

• Jan Brzechwa – Śmiechu warte (Wydawnictwo Warstwy)
  • Julian Tuwim – Pan Maluśkiewicz i wieloryb (Wydawnictwo Dwie Siostry)
  • Michał Rusinek – Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości (Wydawnictwo Znak emotikon)
  • Łukasz Dębski – Wierszownik z podróży (Publikacja Fundacji Burza Mózgów)

Książki narracyjne do czytania:

• Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Pracownia Aurory (Wydawnictwo Bajka)
  • Wojciech Widłak – Pan Kuleczka (Wydawnictwo Media Rodzina)
  • Marta Guśniowska – A niech to gęś kopnie (Wydawnictwo Tashka/Fika)

Wprowadzenie w świat non-fiction:

• Jennifer Berne – Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau (Wydawnictwo Tekturka)
  • Katarzyna Bogucka – Działka dziadka działkowicza (Wydawnictwo Widnokrąg)

Klasyka światowa dla najmłodszych:

• Julia Donaldson – Gruffalo (Wydawnictwo Tekturka)

W związku z panującą pandemią w tym roku zajęcia czytenicze odbywały się bez babć i dziadków, a przedszkolakom czytali nauczyciele. Mimo to, część czytanek z udziałem osób starszych udało się zrealizować online, dzięki czemu projekt nie stracił swego wjątkowego uroku.

Każde przedszkole, które przystąpiło do akcji zrealizowało dziesięć spotkań czytelniczych – na każdym spotkaniu czytana jest inna książka i wypełniana specjalnie do niej przygotowana karta pracy. Pierwsze spotkanie zawsze odbywa się z udziałam animatora, dziewięć kolejnych nauczyciele przeprowadzają samodzielnie (mogą posiłkować się instrukcją i specjalnie opracowanymi scenariuszami spotkań).

Pomysłodawcą kampanii Biblioteka Przedszkolaka jest Fundacja Burza Mózgów.

LISTA przedszkoli objetych kampanią Biblioteka Przedszkolaka