Tytuł scenariusza warsztatów: Ludowe koguciki
Autorka scenariusza Anna Kaźmierak – ilustratorka, malarka oraz graficzka. Absolwentka Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Autorka książki „Gdzie ty jesteś, koguciku?”

Grupa wiekowa: dzieci od 4 lat
Lista materiałów dla 1 dziecka:
– arkusz kartonu w formacie A4 w dowolnym (może być z recyklingu ze starych pudełek),
– ołówek,
– nożyczki,
– 4 metalowe ćwieki do papieru o długości 2 cm (ewentualnie 4 pineski z długimi główkami z tworzywa sztucznego),
– kredki lub farby do ozdobienia zabawki.
Cel warsztatów:
Odkrywanie tradycji rzemiosła ludowego oraz rozwijanie kreatywności. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać przykłady polskich ludowych zabawek, a także ich znaczenie w kulturze regionalnej. Dzieci zaznajamiają się z prostymi formami rzemiosła ludowego, a także zdobywają praktyczne umiejętności wykonywania wytworów sztuki ludowej. Rozwiną motorykę małą. Każde dziecko stworzy własną zabawkę inspirowaną polską sztuką ludową.
Czas trwania: 45 minut
Organizacja przestrzeni:
Praca przy stołach.
Optymalne przygotowanie przestrzeni to umieszczenie jednego większego stołu na środku dla prowadzącego, aby mógł pokazywać techniki i materiały. Mniejsze stoły robocze ustawione w kształcie litery U lub w okręgu, aby dzieci mogły się
widzieć i łatwo komunikować.
Przebieg warsztatów:
1. Inspiracja książką „Gdzie ty jesteś, koguciku?” Anny Kaźmierak
Przeczytaj książkę. Szukajcie na każdej stronie kogucika. Zatrzymaj się na stronach z ilustracjami zabawek ze Stryszawy. Zwróć uwagę dzieci na kolorowe ilustracje i powiedz, że będziemy odkrywać różnorodność zabawek, które są do dziś popularne w Stryszawie. Zakończ, mówiąc, że te zabawki mogą stać się inspiracją do stworzenia własnych dzieł na wzór zabawek stryszawskich.

2. Przygotowanie elementów do konstrukcji zabawki
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje komplet szablonów do odrysowywania przez dzieci według załączonego wzoru. Wzór należy wydrukować i nakleić na sztywną tekturę i wyciąć wszystkie elementy. Każde dziecko odrysowuje na własnym kartonie ołówkiem przygotowane wcześniej przez nauczyciela elementy konstrukcyjne zabawki: 2 koguciki, 2 paski i kółko. W miejscach otworów należy zaznaczyć punkty, w które wbijane będą metalowe nity lub pinezki. Następnie dziecko wycina wszystkie elementy.

3. Budowanie zabawki
Koguciki łączymy z paskami przy pomocy nitów lub pinesek tak, by były zwrócone do siebie głowami. Na górnym pasku przyczepiamy na środku kółko – talerzyk, z którego koguciki będą dziobać. Wypróbujcie wspólnie mechanikę zabawki uruchamiając w przeciwnych kierunkach „grzędy”, na których siedzą koguciki.

4. Dekorowanie zabawek
Przy pomocy kredek lub farb ozdabiamy zabawki w sposób ludowy. Przypominamy dzieciom o wzorach, które widziały wcześniej w książce. Zachęcamy do wykorzystania tych inspiracji w swoich dekoracjach mówiąc: „Możecie stworzyć coś unikalnego, ale także nawiązać do tradycji, która Was otacza.”

5. Wspólna zabawa dziobiącymi kogucikami!
Powodzenia! Wspaniałej zabawy!