Myśleliście kiedyś o Wehikule Czasu – maszynie zdolnej przenieść człowieka w dowolny okres dziejów Ziemi? Jak by wyglądał? I co byście zrobili, gdybyście mieli możliwość skoku w czasie?

Dla wielu ludzi tego typu rozważania mogą wydawać się abstrakcyjne. W końcu nikt do tej pory nie podróżował do przeszłości. Czy uwierzycie zatem, jeśli wam powiem, że ludzie podróżują w czasie już od dawna, a takich wehikułów jest na świecie całkiem sporo? Choć mają one inną formę niż te, które znamy z filmów sci-fi, wciąż przenoszą nas do dawnych czasów. Występują pod postacią starych zabawek rodziców, zeszytów szkolnych dziadków, czarno-białych zdjęć czy… książek. Jednym z tych ostatnich są Etnogadki.

Książka Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach to efekt wspólnej twórczości Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego. Przybliża życie naszych przodków, pełne rytuałów, wierzeń i tradycji. Odkrywa tajemnice świata natury i magii, opowiada o dawnych obrzędach świątecznych, a także wyjaśnia pochodzenie oraz symbolikę niektórych powiedzeń i przesądów. Prezentuje również stare sposoby odmierzania czasu, kiedy to człowiek dostosowywał się do naturalnego cyklu życia, a słowa „zegar” i „kalendarz” nie były powszechnie znane.

Uważna obserwacja zmieniających się pór roku była kluczowym elementem dawnego, wiejskiego życia. Dzięki temu mieszkańcy wiedzieli, kiedy zasiać i zebrać plony lub kiedy gromadzić zapasy na trudniejsze okresy. Autorzy sprytnie przekazali tę wiedzę, układając treści według rozdziałów w postaci następujących po sobie sezonów. Każdy z nich zawiera przypisane do swojego okresu święta i obyczaje.

Niezaprzeczalnym atutem niniejszej pozycji jest rzetelna wiedza etnograficzna oraz kolorowe ilustracje przypominające wzory ludowe. Książka obfituje w komiksy z rymowanymi dialogami, które wzbogacają narrację. Na początku każdego rozdziału znajdziemy tematyczną rymowankę, a dodatkowo pojawiają się przepisy kulinarne i schematy tworzenia ozdób w zabawnej, wierszowanej formie.

Etnogadki to znakomita lektura, która przypomina nam, jak ważne są nasze korzenie i tradycje, oraz inspiruje do ich pielęgnowania. Bez względu na wiek, każdy znajdzie w niej coś dla siebie – od wiedzy o dawnych obyczajach, po przepisy kulinarne i schematy, które mogą stać się wspaniałą okazją do twórczego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Uważam tę książkę za pozycję obowiązkową dla małych i dużych, dzieci i rodziców. To prawdziwy wehikuł czasu, który warto wziąć w ręce i dać się porwać jego opowieściom!