300 przedszkoli z całej Polski w kampanii Biblioteka Przedszkolaka 

 

Za nami trzecia edycja kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka. Pełne książek kufry trafiły do 300 placówek przedszkolnych z całej Polski, dzięki czemu 7 500 dzieci regularnie czytało i rozmawiało o książkach. 

W tym roku do udziału w projekcie zapraszaliśmy pracówki działające na terenie: Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Województwa Opolskiego, Województwa Pomorskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Miasta Kraków.

W ramach kampanii każde przedszkole otrzymuje kufer z dziesięcioma książkami dla dzieci, zestaw kart pracy opracowany do książek, specjalne teczki do przechowywania kart pracy, typograficzne okularki oraz pacynki babci
i dziadka, które mają urozmaicić warsztaty czytelnicze. Cały ten pakiet materiałów edukacyjnych jest bezpłatny. 

 

W edycji 2020 do bibliotecznego kufra trafiły książki:
 

Poezja dla najmłodszych:

• Jan Brzechwa – Śmiechu warte (Wydawnictwo Warstwy)

• Julian Tuwim – Pan Maluśkiewicz i wieloryb (Wydawnictwo Dwie Siostry)

• Michał Rusinek – Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości (Wydawnictwo Znak emotikon)

• Łukasz Dębski – Wierszownik z podróży (Publikacja Fundacji Burza Mózgów)

 

Książki narracyjne do czytania:

• Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Pracownia Aurory (Wydawnictwo Bajka)

• Wojciech Widłak – Pan Kuleczka (Wydawnictwo Media Rodzina)

• Marta Guśniowska – A niech to gęś kopnie (Wydawnictwo Tashka/Fika)

 

Wprowadzenie w świat non-fiction:

• Jennifer Berne – Podwodny świat. Opowieść o Jacques'u Cousteau (Wydawnictwo Tekturka)

• Katarzyna Bogucka – Działka dziadka działkowicza (Wydawnictwo Widnokrąg)

 

Klasyka światowa dla najmłodszych:

• Julia Donaldson – Gruffalo (Wydawnictwo Tekturka)

 

W związku z panującą pandemią w tym roku zajęcia czytenicze odbywały się bez babć i dziadków, a przedszkolakom czytali nauczyciele. Mimo to, część czytanek z udziałem osób starszych udało się zrealizować online, dzięki czemu projekt nie stracił swego wjątkowego uroku. 

Każde przedszkole, które przystąpiło do akcji zrealizowało dziesięć spotkań czytelniczych - na każdym spotkaniu czytana jest inna książka i wypełniana specjalnie do niej przygotowana karta pracy. Pierwsze spotkanie zawsze odbywa się z udziałam animatora, dziewięć kolejnych nauczyciele przeprowadzają samodzielnie (mogą posiłkować się instrukcją i specjalnie opracowanymi scenariuszami spotkań). 


Pomysłodawcą kampanii Biblioteka Przedszkolaka jest Fundacja Burza Mózgów. 

 

LISTA przedszkoli objetych kampanią Biblioteka Przedszkolaka 

POBIERZ

Cały Ełk czyta! - Biblioteka Przedszkolaka dotarła na Mazry

Niemal wszystkie przedszkolaki z Ełku otrzymały wyjątkową biblioteczkę na kółkach - kuferek Biblioteki Przedszkolaka! Znalazło się w nim aż dziesięć książek, które bez wątpienia pokocha każdy, kto tylko je pozna! Poza książkami do ełckich przedszkoli powędrowały materiały do przeprowadzenia dziesięciu ciekawych i niesztampowych warsztatów literackich: karty pracy, specjalne teczki, kukiełki babci i dzidka, typograficzne okulary, a także pamiątkowy dyplom i naklejka dla grupy przedszkolnej biorącej udział w projekcie. 

Wbrew pozorom do Ełku nie dotarliśmy na hulajnodze, chociaż bardzo byśmy tygo chcieli! Nasze odwiedzimy były możliwe dzięki wsparciu i dofinansowaniu ze środków budżetu samorządu Miasta Ełk - dziękujemy za zaproszenie! Fotorelację za wszystkich ełckich przedszkoli znadziecie w zakłądce Galeria zdjęć. Tymczasem my pędzimy dalej, kolekcjonować książki do czytelniczego kuferka i opracowywać nowe, jeszcze lepsze warsztaty z książką w roli głównej.

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA - sukces pierwszej edycji

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA w Krakowie, w której wzięło udział blisko
1 600 dzieci z ponad 60 przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiły setki starannie wybranych książek w tym współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa. W ramach projektu każde przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami prac, kreatywnymi materiałami dla dzieci oraz nauczycieli. W kuferku znalazły się między innymi: albumowe wydanie wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna, kolorowe, barwnie ilustrowane opowiadania Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, czy klasyka literatury światowej Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka. Wokół każdej z książek na przestrzeni roku zostaną zrealizowane zajęcia plastyczno-typograficzne i czytania generacyjne, a warsztaty inaugurujące w każdym z przedszkoli poprowadzi autorka i ilustratorka jednej z książek — Anna Kaszuba-Dębska, która opracowała metodycznie warsztatową część kampanii. Każde przedszkole przeprowadza 10 warsztatów dla grupy biorącej udział w projekcie, w czasie ich trwania dzieci przygotowywały własną, spersonalizowaną książkę.  

 

Jednym z celów kampanii jest promowanie czytania generacyjnego dlatego też, do jego realizacji zaproszono babcie i dziadków przedszkolaków. To przede wszystkim oni zachęcali najmłodszych do wspólnego czytania oraz działań twórczych. Projekt Biblioteka Przedszkolaka kontynuowany będzie po wakacjach w pozostałych krakowskich przedszkolach. Jego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a pomysłodawcą i realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Kraków.

 

Kontakt

TELEFON: 570 366 740

E-MAIL: biblioteka.przedszkolaka@gmail.com

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Adres biura Fundacji: ul. Węgierska 8/3, 30-531 Kraków

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych" oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2020 dofinansowano ze środków: