Biblioteka Przedszkolaka wraca jesienią 2020 - czekamy na Wasze zgłoszenia

Rusza trzecia edycja kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka. Do tej pory przyłączyło się do niej prawie 250 placówek przedszkolnych z całej Polski, dzięki czemu 6250 dzieci regularnie czytało i rozmawiało
o książkach. 

 

W ramach kampanii każde przedszkole otrzymuje kuferek z dziesięcioma książkami dla dzieci, zestaw kart pracy opracowany do książek, specjalne teczki do przechowywania kart pracy, typograficzne okularki oraz pacynki babci
i dziadka, które mają urozmaicić warsztaty czytelnicze. Cały ten zestaw do przedszkoli trafia bezpłatnie.

W tegorocznej edycji w kuferku znajdą się książki:

Poezja dla najmłodszych:

• Jan Brzechwa – Śmiechu warte (Wydawnictwo Warstwy)

• Julian Tuwim – Pan Maluśkiewicz i wieloryb (Wydawnictwo Dwie Siostry)

• Michał Rusinek – Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości (Wydawnictwo Znak emotikon)

• Łukasz Dębski – Wierszownik z podróży (Publikacja Fundacji Burza Mózgów)

 

Książki narracyjne do czytania:

• Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Pracownia Aurory (Wydawnictwo Bajka)

• Wojciech Widłak – Pan Kuleczka (Wydawnictwo Media Rodzina)

• Marta Guśniowska – A niech to gęś kopnie (Wydawnictwo Tashka/Fika)

 

Wprowadzenie w świat non-fiction:

• Jennifer Berne – Podwodny świat. Opowieść o Jacques'u Cousteau (Wydawnictwo Tekturka)

• Katarzyna Bogucka – Działka dziadka działkowicza (Wydawnictwo Widnokrąg)

 

Klasyka światowa dla najmłodszych:

• Julia Donaldson – Gruffalo (Wydawnictwo Tekturka)

 

Ważnym elementem kampanii jest aktywny udział babć i dziadków, którzy odwiedzają dzieci w przedszkolach i czytają książki znajdujące się w kuferku. W tym roku, zgodnie z sugestiami nauczycieli, do kuferka trafią również pamiątkowe dyplomy, które będą symbolicznym podziękowaniem za zaangażowanie seniorów. Każde przedszkole, które przystąpił do akcji realizuje dziesięć spotkań czytelniczych - na każdym spotkaniu czytana jest inna książka z kuferka i wypełniana specjalnie do niej przygotowana karta pracy. Pierwsze spotkanie zawsze odbywa się z udziałam animatora, dziewięć kolejnych nauczyciele przeprowadzają samodzielnie (mogą posiłkować się instrukcją
i scenariuszami spotkań, które otrzymują od animatora). Oczywiście, na każdym spotkaniu mile widziani są seniorzy.


Pomysłodawcą kampanii Biblioteka Przedszkolaka jest Fundacja Burza Mózgów. Aby zgłosić udział placówki do projektu wystarczy napisać maila na adres: biblioteka.przedszkolaka@gmail.com. Limit miejsc w edycji 2020 został wyczerpany. 

Cały Ełk czyta! - Biblioteka Przedszkolaka dotarła na Mazry

Niemal wszystkie przedszkolaki z Ełku otrzymały wyjątkową biblioteczkę na kółkach - kuferek Biblioteki Przedszkolaka! Znalazło się w nim aż dziesięć książek, które bez wątpienia pokocha każdy, kto tylko je pozna! Poza książkami do ełckich przedszkoli powędrowały materiały do przeprowadzenia dziesięciu ciekawych i niesztampowych warsztatów literackich: karty pracy, specjalne teczki, kukiełki babci i dzidka, typograficzne okulary, a także pamiątkowy dyplom i naklejka dla grupy przedszkolnej biorącej udział w projekcie. 

Wbrew pozorom do Ełku nie dotarliśmy na hulajnodze, chociaż bardzo byśmy tygo chcieli! Nasze odwiedzimy były możliwe dzięki wsparciu i dofinansowaniu ze środków budżetu samorządu Miasta Ełk - dziękujemy za zaproszenie! Fotorelację za wszystkich ełckich przedszkoli znadziecie w zakłądce Galeria zdjęć. Tymczasem my pędzimy dalej, kolekcjonować książki do czytelniczego kuferka i opracowywać nowe, jeszcze lepsze warsztaty z książką w roli głównej.

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA - sukces pierwszej edycji

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA w Krakowie, w której wzięło udział blisko
1 600 dzieci z ponad 60 przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiły setki starannie wybranych książek w tym współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa. W ramach projektu każde przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami prac, kreatywnymi materiałami dla dzieci oraz nauczycieli. W kuferku znalazły się między innymi: albumowe wydanie wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna, kolorowe, barwnie ilustrowane opowiadania Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, czy klasyka literatury światowej Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka. Wokół każdej z książek na przestrzeni roku zostaną zrealizowane zajęcia plastyczno-typograficzne i czytania generacyjne, a warsztaty inaugurujące w każdym z przedszkoli poprowadzi autorka i ilustratorka jednej z książek — Anna Kaszuba-Dębska, która opracowała metodycznie warsztatową część kampanii. Każde przedszkole przeprowadza 10 warsztatów dla grupy biorącej udział w projekcie, w czasie ich trwania dzieci przygotowywały własną, spersonalizowaną książkę.  

 

Jednym z celów kampanii jest promowanie czytania generacyjnego dlatego też, do jego realizacji zaproszono babcie i dziadków przedszkolaków. To przede wszystkim oni zachęcali najmłodszych do wspólnego czytania oraz działań twórczych. Projekt Biblioteka Przedszkolaka kontynuowany będzie po wakacjach w pozostałych krakowskich przedszkolach. Jego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a pomysłodawcą i realizatorem Fundacja Burza Mózgów.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Kraków.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych" oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2020 dofinansowano ze środków: 

Kontakt

Rezerwacje przedszkoli: 570 366 740

biblioteka.przedszkolaka@gmail.com

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Adres biura Fundacji: ul. Węgierska 8/3, 30-531 Kraków